Tüm Zamanların En Çok Ağlatan Filmleri

Filmler hayatımızın vazgeçilmez hobilerinden bir tanesi, bazı filmler ise hayatımıza adeta damga vurmuş ve bizleri hüngür hüngür ağlatmışlardır, işte bu filmleri sizler için liste halinde sunuyoruz.

The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli (1994)

The Shawshank Redemption

Andy Dufresne kendisini aldatmış olan karısını ve sevgilisini öldürdüğünden dolayı suçlanmakta ve yargılanmaktadır. Kendisini savunmasına rağmen mahkeme ona inanmamaktadır, bundan kaynaklı olarak ömür boyu hapis cezası ile mahkûm edilir. Aldığı cezayı çekmek için Shawsank Hapishanesi'ne götürülmüştür ve burası ömründe göremeyeceği kadar kötü bir yerdir.

Schindler's List- Schindler'in Listesi (1993)

Schindlers List- Schindlerin Listesi (1993)

Soykırım döneminde 1000’den daha çok kişinin yaşamının kurtulmasına yardımcı olan Oscar Schindler'in hiç silinmeyecek olan gerçek yaşam hikâyesini anlatmaktadır. İnsanlık için kara bir dönem olarak bilinen bu dönemde yapmış olduğu farklılık ile kurtulmayı başaran bir kişinin ve zaferin hikâyesidir.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump sakat bir insandır ama sakatlığına rağmen normal bir insan gibi olma isteği her daim içinde yaşamaktadır. Forrest Gump 30 sene boyunca birbirinden farklı zorluklar ile karşılaşmıştır, bu zorluklara rağmen arzularına ulaşma konusunda beklenmedik şeyler yaparak insanları şaşırtmıştır.

Léon - Sevginin Gücü (1994)

Léon - Sevginin Gücü (1994)

Oldukça masum olan bir kız ve kusursuz cinayetler işlemiş olan bir katilin hikâyesi, bu iki kişinin birbirleri kaybetmek dışından hayatta başka bir şeyler kalmamıştır. Bu kusursuz katilin zayıf noktasını masum olan kızdan başkası bilmiyor.

Eşkiya (1996)

Eşkiya (1996)

Cudi dağlarının eteklerinde belli bir grup eşkıya yakalanmıştır, eşkıyaların hemen hemen hepsi bölgede bulunan hesaplaşmalardan çıkarlardan ve hastalıklardan dolayı ölmüştür. Bu eşkıyalar içinden kurtulan Baran 35 yıllık hapis hayatından sonra hemen köyüne dönmek ister. Köyü baraj sularının altında kalmıştır, geçmiş ile alakalı olan izleri sürmek ister ve bilmediği birçok şeyle karşılaşır. En yakın dostu hapisse girmesine olanak sağlamış ve sevgilisini de alarak İstanbul’a kaçmıştır.

Canım Kardeşim (1973)

Canım Kardeşim (1973)

Kahraman, ağabeyi ve ağabeyin en yakın arkadaşı olan Halit oldukça fakir bir yaşam sürdürmektedir, buna rağmen eğlenceli bir yaşamları vardır. Sürekli olarak işsiz gezen bu iki arkadaşın tek amacı Kahraman’nın okumasıdır ama Kahraman’ın öğretmeninin ortaya çıkartmış olduğu gerçekler birçok şeyin son bulmasına sebep olur. Kahraman ile alakalı yapılan sağlık taramaları sonucunda kan kanseri olduğu ortaya çıkar. Kahraman’nın ise hayattaki son istediği bir televizyona sahip olmaktır, bunu öğrenen ağabey ve arkadaşının tek amacı televizyon alabilmektir.

One Flew Over the Cuckoo's Nest - Guguk Kuşu (1975)

Randle P. McMurphy bir mahkûmdur ve oldukça özgür ruhlu bir yapıya sahiptir. Randle P. McMurphy deli numarası yapmış ve kedisini kaçık olarak adlandırılmış olan adamların yanına aldırmıştır. Akıl hastanesinde var olan düzensizlik sevdası ile karşı karşıya kalmaktadır.

Nuovo Cinema Paradiso - Cennet Sineması (1988)

Salvatore ünlü bir yönetmendir, yakın bir arkadaşının öldüğünü duyan Salvatore doğup büyüdüğü kasabaya gider. Doğduğu kasabaya gelen Salvatore’nin eski anıların hepsi canlanmıştır.

Hotaru no haka - Ateş Böceklerinin Mezarı (1988)

II. Dünya Savaşı yeni bitmiştir, Seita isimli olan bir genç ise tren istasyonunda son nefesini vermek için can çekişmektedir. Seita yaşadıkları ile alakalı birçok şey hatırlar, küçük kardeşi ve anneleri Amerikan bombardımanında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler. 

Braveheart - Cesur Yürek (1995)

İngiliz Kralı olan Edward, İskoçya’yı da krallığının içine katmak istemektedir, İngiliz soyluları için topraklarında evlenmiş olan her kadın ile bir gece geçirme hakkı verilmiştir. Bunun üzerine İskoçya halkı ayaklanır, çocuk yaşlarda ailesinin tamamını İskoçya için kaybetmiş olan William Wallace’nın yıllar sonra eşi de öldürülmüştür. Bunun üzerine William Wallace İngilizleri topraklarından atmak adına halkı ayaklandırmıştır.

Bacheha-Ye aseman - Cennetin Çocukları (1997)

Onlar gayet yoksul insanlar, kardeşlerden bir tanesi ayakkabı kaybettiği için diğer kardeş ayakkabılarını onunla paylaşıyor. İki kardeş tüm günlerini bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

La vita è bella - Hayat Güzeldir (1997)

Guido hayata dolu dolu bakan bir kişidir, arkadaşı Dora vurulmuştur ama buna rağmen onların evlenmesine kimse engel olamaz. Çocuk sahibi olan çiftin yaşamlarında var olan pürüzler ortadan kalktı derken savaş meydana gelir. Yahudi olan çift toplama kampına götürülür, burada oğluna oyun oynandığını ve bu oyunu bitiren kişilerin çok güzel bir hediye alacağını söyler.

Saving Private Ryan- Er Ryan'ı Kurtarmak(1998)

II. Dünya Savaşından kaynaklı olarak 3 tane oğlunun ölüm haberini alan bir anne 4. oğlunun yaşam haberini almak için can atmaktadır. Amerika ordusunun ise asıl hedefi bu annenin 4. oğlu olan James Ryan'ı kurtarmaktan başka bir şey değildir. Amerikan ordusunda görevli olan askerler James Ryan ile alakalı izler aramaya başlar ama kendilerinin de hayatları fazlasıyla tehlikededir.

The Green Mile - Yeşil Yol ( 1999)

The Green Mile

Mucize yaşamda hiç ummadığınız an kapınızı çalabilmektedir, bu mucize Cold Mountain hapishanesinde hücrede yaşayan John Coffey’ninde kapısını çalmıştır, John Coffey’in doğaüstü güçleri bulunan bir mahkûmdur. Tecavüzden suçlanan John Coffey suçsuz olduğunu ifade etmektedir.

The Pianist - Piyanist(2002)

Savaşın başladığında geleceği parlak olan piyanist Wladyslaw Szpilman 27 yaşındadır. Wladyslaw Szpilman radyo istasyonu bombalandığı esnada Chopin'in C minor Nocturne'nü çalmaktadır.

Hotel Rwanda - Otel Ruanda (2004)

1994 yılında Rwanda'da Tutsi'ler ile Hutu’lar arasında savaş çıkar ve bu savaşta birçok kişi yaşamını yitirir. Tüm ölüler sokaklarda kalmıştır ve kimse onları kaldırmak için korkudan çaba harcamaz. Paul bu bölgede otel işletmektedir, bu bölgedeki insanların kurtulması için otelinin kapılarını açar ve bir sığınağa çevirir.

Babam ve Oğlum ( 2005 )

Sadık’ın eşi çocuğunu doğururken yaşamını kaybetmiştir ve oğlu Deniz yaşamaktadır. Sadık yatmış olduğu hapisten, görmüş olduğu işkencelerden dolayı depresyondadır ve sağlığı fazlasıyla bozulmuştur. Yaşamının sonlarına geldiğini bilen Sadık, oğlunu konuşmadığı babasının ve annesinin yanına götürmek için yola çıkar. Aslında Sadık’ın geçmişi ile hesaplaması ve dede ile torunun bağı anlatılmaktadır.

Le scaphandre et le papillon - Kelebek ve Dalgıç (2007)

Ünlü İle dergisinin editörü olan yakışıklı Dominuque Bauby, 1995 senesinde beyin kanaması geçirir ve sonunda felç olur. 20 gün boyunca komada kalan ve sonra uyanan Dominuque Baubyneye uğradığını şaşırır. Sadece sol gözünün görmesi yerindedir ve diğer tarafları işlevini yitirmiştir. Dominuque Bauby, yaşama sevincinden dolayı kendine yeniden kocaman ve umutlu bir dünya yaratır. Çünkü felç geçirmeyen sol gözü, hayal gücü ve yaşadığı anılar onunla beraberdir. Bir insanın hayata tutunmasının ve tek bir göz ile nasıl çabaladığının özverisini anlatan film gönülleri feth etmiştir.

Hachi: A Dog's Tale - Hachiko: Bir Kopegin Hikâyesi (2009)

Profesör olan Parker Wilson terk edilmiş bir köpek bulmuştur, köpeğin herhangi bir sahibi olmadığı için Parker Wilson sahiplenir. Köpekle zaman içinde aklınızın almayacağı bir dostluk kurar.

Taegukgi hwinalrimyeo - Kardeşlerin Savaşı  (2004)

Güney Kore ve Kuzey Kore’de ani bir şekilde savaş başlamıştır. Bu bölgeden göç eden ailelerin içinden bir tanesinde yaşayan iki kardeş askerlik için alınmıştır. Savaşın ağır yükünden yılmış duruma gelen Ağabey Jin Seok'un bir tek amacı vardır; o da savaşın içinden zafer alarak ve sağ bir şekilde çıkıp ailesinin yanına dönmektir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!