Sanat Güneşimiz Zeki Müren Kimdir, Hayat Hikayesi

Sanat Güneşimiz Zeki Müren Kimdir, Hayat Hikayesi

Zeki Müren'in Çocukluğu

Zeki Müren Türk Sanat Müziğinin en önemli olan sanatçıları içinde yer almaktadır. 1931 yılının Aralık ayında Bursa’da doğmuştur, ilk ve orta öğretim hayatını Bursa’da tamamlamıştır. İstanbul Boğaziçi Lisesi ile eğitim hayatına devam eden Müren, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde bulunan Yüksek Süsleme Bölümünde yer alan Sabiha Gözen atölyesinden mezun olmuştur. Bursa’da bulunan Hisar semtinde dünyaya gelen Müren Hayriye ve Kaya çiftinin tek çocuğudur. Müren özellikle okul yıllarında öğretmenleri tarafından fark edilmiş ve müzikli olan tüm müsamerelerde yer almıştır. Mezun olduktan sonra birçok desen çalışması yaparak sergi açmıştır. 

Zeki Müren'in Sanata Olan İlgisi

Musikiye her daim ilgisi olan sanatçı, Bursa’da bulunan tamburi İzzet Gerçeker’den ders alarak musiki hakkında bilgi öğrenmeye başlamıştır. Üniversite yıllarında TRT tarafından yapılan solist yarışmasına girmiş ve bu yarışmada birinci olmuştur. İlk konserini TRT İstanbul Radyosunda vermiş ve beklemediği bir beğeni ile karşılaşmıştır. Konser esnasında o dönemde oldukça ünlü olan Hamiyet Yüceses, TRT İstanbul Radyosunu aramış ve Müren’i bu konuda tebrik etmiştir. Ses yarışmasında birinci olduğu hafta Şükrü Pınar’ın eseri olan ‘‘Muhabbet Kuşu’’ şarkısının plağını doldurmuştur. Bu plak ile Zeki Müren Anadolu’nun tamamında tanınmaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 15 yıl boyunca birçoğu canlı performans olmak üzere eserlerinin tamamını seslendirmiştir. Hayatındaki bu yükselişi bırakmadan kendisini çalışmaya vermiş ve sahne çalışmalarına başlayarak plak çıkartmaya başlamıştır. 

Türk Sanat müziği şarkıcısı olan Zeki Müren 1955 senesinde ilk konserini vermiştir, tasarım okuduğu için kendi kıyafetlerini tasarlamış ve saz ekibinin de kıyafetlerinde kendisi tasarlamıştır. Zeki Müren kendi saç stili ile kendi makyaj stili ile sahneye çıkardı, yaşamına arada bayanlar girse de evlilik yapmamıştır. 

Zeki Müren Maksim Gazinosu’nda dönüşümlü olarak uzun yıllar boyunca Bahiye Aksoy ile çıkmıştır. Ünlü ses sanatçısı yaşamı boyunca 300’e yakın şarkı bestelemiş ve 600’den daha fazla da kaset ve plak yapmıştır. Yaşamını müzik ile idame ettiren Müren, ses sanatçılığının yanı sıra oyunculukta yapmıştır. Beklenen şarkı filminde oynayan sanatçı yaklaşık olarak 30 tane filmde oynamıştır. 100 taneden daha fazla olan şiirlerini Bıldırcın Yağmuru isimli kitapta toplamıştır. 

Zeki Müren

Ünlü ses sanatçısı yaşamının son dönemlerinde şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı yaşamıştır. Bu rahatsızlıklarından kaynaklı olarak da sahne yaşamından uzaklaşmıştır. Bodrum’da yaşamının geri kalanını geçirmeye adayan sanatçı TRT İzmir Televizyonunda kendi için düzenlenmiş olan tören esnasında kalp krizi geçirmiş ve vefat etmiştir. Ünlü sanatçının naşı memleketi olan Bursa’da birçok seveni tarafından defnedilmiştir. Zeki Müren hatrı sayılır olan mirasını vasiyeti ile Mehmetçik Vakfına ve Türk Eğitim Vakfı bırakmıştır. Bırakmış olduğu miras ile şu güne kadar birçok çocuk okutulmuştur.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!

Yorumlar Yükleniyor