Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng, kendi bitkisinin köklerinden elde edilmiş olan bir ilaçtır. Yapılan araştırmalara ve tarihçilere göre bu bitkinin geçmişi yaklaşık olarak 5000 sene önce Çin’in Kuzeyindeki dağlık bölgelerde keşif edilmiştir. Keşif edildiği zamanlarda Ginseng yemek amaçlı olarak kullanılmış ve zaman içinde tedavi edici özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bitkinin çok uzun senelerdir düzenli bir şekilde kullanıldığı düşünülmektedir, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan bitki bazı ülkelerin tıp alanında önemli bir yer tutar. Ginseng bitkisinin kök kısımları insanların vücut yapısına benzerliği ile dikkatleri üstüne toplamaktadır. Tıbbi açıdan kökleri daha etkili olsa bile yaprakları da kullanılmaktadır.

Ginseng yabani olanları Çin’de ve Asya’nın üstlerinde dağlık olan kısımların bulunur. “Araliaceae” ve “Panax” ailesine ait olan yaklaşık on bir tane ginseng çeşidi bulunur. Yavaş büyüyen ve etli köklere sahip olan bitki soğuk iklimi bulunan yerlerde yetişir. Farklı çeşitleri bulunan ginseng çeşitleri arasında en değerli olan Panax quinquefolius ve Panax giseng’dir. Yavaş büyüyen bitki genelde dağlık ormanlarda ve dağ geçitlerininin yamaçlarında yetişmektedir.

Ginseng

Ginseng Çeşitleri

Ginsenglerin birçok çeşidinin bulunduğunu ifade etmiştik ama bu çeşitlerin yetişme şekli de coğrafyaları ile alakalı olarak değişkenlik göstermekte ve farklı bölgelerde yetişmekte olan türlerin de farklı kullanım alanları ve etkileri bulunmaktadır. Bitkinin köklerinin içermiş olduğu farklı tiplerde Ginsengosid adı verilen maddeler bulunur ve var olan bu maddelerin her bir tanesi farklı tedavi amaçları için kullanılır. Ginsengi çeşitleri içinde; Kore Ginsengi, Kırmızı Ginseng, Beyaz Ginseng, Amerikan Ginsengi, Sibirya Ginsengi, Çin Ginsengi, Panax Ginseng gibi daha birçok tür bulunmaktadır.

Ginseng Kullanımı

Ginseng bitkisinin kökleri dilimlenerek, bütün ya da kuru şekilde kullanılır, yaprakları kökleri gibi kullanılsa da genelde kurutulmuş olarak satılmaktadır. Yaprakların çay şeklinde kullanımı oldukça yaygındır ama bitkinin kullanımı geleneksel olan yöntemlerin dışına da çıkartılmıştır. Ginseng bazlı olan bazı kozmetik ürünleri ve enerji içecekleri de hayatımızda yer almaktadır. Kullanımının dünya üzerinde artmasından ve ticari amaçlı kullanımının çoğalmasından sonra bitkinin yabani olan türü azalmaya başlamış hatta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilecek bir duruma gelmiştir. 3000 sene önce Çin bölgesinde göze parlaklık vermek amacı ile kullanılmaya başlayan ginseng günümüzde ise alternatif tıbbın önemli olarak gördüğü bitkilerin en başında gelmektedir.

Bitkinin köklerini hazır duruma getirmek oldukça kolay işlemlerden oluşur. Bitkinin köklerinin toz haline getirilmesinden sonra, yarım tatlı kaşı bitki tozu bir bardak su yardımı ile kaynama noktasına ulaşıncaya kadar ısıtılmalıdır. Bu şekilde kısık ateş üstünde 10 dakika demlenmesi beklenmelidir, bu işlemin gün içinde 3 defa gerçekleştirilmesi ve gün içinde 3 defa içilmesi gerekir. Ayriyeten ginseng bitkisinin hazır olan kapsüllerini eczanelerde bulmak mümkündür.

Ginseng Kullanımının Yan Etkileri

Ginseng bitkisinin faydalarının yanı sıra birçok yan etkisi de bulunur. Bu etkilerin içinde; meme ağrısı, ishal, burun kanaması, yüksek tansiyon, düşük tansiyon baş ağrısı ve bulantı bulunur. Kaynakların bazıları uykusuzluğa da sebep olduğunu söyler ama bazı kaynaklarda bu iddianın tamamen yalan olduğunu savunmaktadır. Antidepresan içinde kullanıldığından dolayı mani başlangıcına sebep olacağı da söylenir. Bundan kaynaklı olarak kalp, böbrek, depresyon sebebi ile tedavi görenler, hamile kadınlar doktorlarına danıştıktan sonra ginseng kullanmaya başlamalıdır.

Ginseng'in Faydaları

  • Kırmızı ginseng denildiğinde ilk olarak akla gelen cinsel anlamdaki gücün artmasıdır,  sperm sayısını arttırmakta, doğurganlık ile alakalı olan sıkıntıların aşılmasında, afrodizyak etkisi göstermekte oldukça etkilidir.
  • Kırmızı olan Kore ginsengi önemli olan etkileri içinde oldukça kuvvetli bir antioksidan olması yer alır, böylelikle yaşlanmayı geciktiren bir ilaç olarak kullanılmaktadır.
  • Amerikan ginseng konusunda yapılmış olan araştırmalar tümör ile alakalı olan gelişimleri engellediğini ortaya çıkartmıştır.
  • Yapılmış olan araştırmalar neticesinde Beyaz Kore’de yetişen ginsengi kullanmış olan Alzheimerlı kişilerde algılama yetisinde artış gözlemlenmiştir.
  • Ginsengin kökleri diş eti hastalıkları, diş hastalıkları, yorgunluk, şeker hastalığı, tümörler, Crohn hastalığı, artrit, astım, akciğer sorunları, hazımsızlık, ishal, baş ağrısı, bulantı, kusma, anksiyete, stres tarzındaki rahatsızlıklarda etkilidir.
  • Vücudunuzun dayanıklılığının artmasına yardımcı olur, halsizlik ya da yorgunluk tarzındaki problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur, fiziki açıdan güçlenmenizi destekler.
  • Damar ve kalp hastalıklarında oluşan rahatsızlıklar konusunda olumlu etkiler yarattığı yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.
  • Kan şekeri ile alakalı olan araştırmalarda düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bundan dolayı da şeker hastaları tarafında rahatlıkla kullanılabilecek olan önemli takviyeler içinde yer alır.
  • Yaşlılık sebebiyle ortaya çıkabilecek olan olumsuz durumları ve belirtileri de ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.
  • Radyasyona maruz kalmanın sonucunda tahribatlar meydana gelir ama ginsengin olumlu olan etkilerinin bir tanesi de var olan tahribatın azalması yönündedir.
  • İştahı açıcı özellikleri sayesinde birçok kişi tarafından kullanılır.
  • Merkez sinir sisteminin güçlenmesini sağlamanın yanı sıra merkez sinir sisteminde olumlu etkiler gösterdiği de gözlemlenmiştir.
  • Ginseng bağışlık sisteminde oluşan hareketler ile mücadele etmek için vücudun gerçekleştireceği etkinliklerin yaşama geçirilmesini sağlar. Bu sistemi destekleyerek hastalıklardan korunmak için yardımcı olmayı destekler.
  • Kolesterolün düşmesine yardımcı olmakta ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur.
  • İnsan beyni daha sınırları belirlenemeyen bir bilgisayar gibi kabul edilmektedir. Bu anlamda ginseng zihinsel açıdan kapasitenin artmasına destek olan bir takviyedir. Yani sınırların zorlanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Farklı stres etkenlerinin etkisiz şekilde ortadan kalmasına yardımcı olur, insan vücudunun bu anlamda direncinin artmasına yardımcı olduğu yapılmış olan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.
  • Mide sıkıntısı olan kişilere yardımcı olur, sindirim sistemi ile alakalı olan sorunları ortadan kaldırır ve yaşanan problemlerin ortadan kalmasını destekler.
  • Anjiyogenez önlemede birebirdir, bu özelliği ile obezite sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olur.
  • Diş eti ve diş hastalıkları gibi sorunlar yaşayan kişilere yardımcı olacak özellikleri içinde bulundurur.
  • Ginseng kökleri travma, stres gibi sorunlara karşı insan vücudunun direncini arttırmaktadır.
  • Enfeksiyonlara karşı insan vücudunun güçlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Menstruasyonu düzenleme, doğum esnasındaki ağrıları azaltmak içinde kullanılır.
  • Düzenli şekilde tüketimi yapıldığında kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.
  • Ginseng kökleri kalbin sıkıntısız şekilde çalışmasını ve karaciğerin sorunsuz çalışması sağlar ve kolesterol ile kan şekerini dengeler.
  • Ginseng kökleri hafızayı öğrenme ile alakalı yetenekleri geliştirir.
  • Solunum sisteminin oldukça verimli şekilde çalışmasına olanak sağlar.
  • Ginseng kökleri insan vücudunu canlandırır, güçlendirir, bundan kaynaklı olarak da anti-aging maddesi olarak kullanılır.

Fazla tüketilmesi, uzun süre kullanıma devam edilmesi, kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşimi ve alerjik bünyelerde kullanılması yan etkilere sebep olabilir. En doğru şekilde kullanılması ginsengin sayısız olan faydalarından yararlanmaya olanak sağlar.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!

Yorumlar Yükleniyor