Şu Ana Kadar En Çok İzlenmiş Yerli (Türk) Dizileri

Türkiye'deki toplumumuzun dizilere olan ilgisi çok olduğundan yapımcıar her yıl yeni bir proje ile karşımıza çıkmaktadırlar. Bu türk dizilerinin bazıları gerçekten izlenme rekorları kırsada bazıları 1 ay geçmeden kanallar tarafından yayından kaldırılmaktadırlar. Sizlere şu ana kadar en popüler olan dizilerin listesini yaptık;

Asi

2007 yılında yayına giren dizinin başrollerinde Tuncel Kurtiz, Cemal Hünal, Nur Sürer, Çetin Tekindor, Selma Ergeç, Murat Yıldırım ve Tuba Büyüküstün yer almıştır. Hatay’da çekilen dizi tam anlamı ile 2 sezon boyunca sürmüştür. Dizinin final yapmasından sonra 67 tane ülkede gösterime giren dizi özellikle Arap ülkelerinde büyük bir başarı yakalamıştır. Tuba Büyüküstün bu dizi ile İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Ödülleri’nde dâhilinde En İyi Dizi Oyuncusu ödülünü almıştır.

Gümüş

Gümüş dizisi ekranlarda 3 sezon boyunca yer almıştır, dizinin başrollerinde Kıvanç Tatlıtug ve Songül Öden yer almıştır. Gümüş dizisi 2005 yılında başlamış ve 2008 yılında sona ermiştir, ardından ise 20 tane ülkede yayına girmiştir. Özellikle Arap ülkelerinde popüler olan dizi; Afganistan, Yemen, Umman, Somali, Suriye, Suudi Arabistan, Katar, Fas, Kuveyt, Ürdün, Irak, Mısır Cezayir, Libya, Lübnan, Özbekistan ve Kazakistan’da gösterime girmiştir.

Ezel

2009 yılında gösterime giren dizi, 2010 yılında ilk defa düzenlenmiş olan İsmail Cem Televizyon ödülleri kapsamında 14 dalda aday gösterilmiş ve 9 dalda ödül kazanmıştır. Bu ödüller ile oldukça büyük bir başarıya imza atan dizi; Moritanya, Bahreyn, Cezayir, Libya, Lübnan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna- Hersek, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Çin Hollanda da yayınlanmıştır.

Muhteşem Yüzyıl

Osmanlı tarihinin geçmişinden esinlenerek hayata geçirilen Muhteşem Yüzyıl Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sulta’nın yaşamını anlatmaktadır.  Başrollerin birçok ünlü sanatçının yer aldığı dizi Antalya televizyon ödüllerinde, kristal fare ödüllerinde, altın kelebek ödüllerinde, ayaklı gazete ödüllerinde birçok ödüle aday gösterilmiştir ve 32 tane ödül almıştır.

Yalan Dünya

Yalan Dünya, iki ailenin enteresan ve komik yaşamlarını ele alan bir dizidir, Dizinin ana fikri Cihangir’de ofis arama esnasında ortaya çıkmıştır. 2012 yılından yayına giren dizinin yazarı Gülse Birsel diziyi bir gün içinde yazmaya başlamıştır.

Avrupa Yakası

Gülse Birsel’in senoryasını yazdığı ve Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği dizi komedi dizisidir. 2004 yılında gösterime giren dizi halk arasında en çok sevilen diziler içinde yer almaktadır.

Kavak Yelleri

Yaz dizisi, aşk dizisi ve gençlik dizisi olarak da bilinen Kavak Yelleri Timur Savcı tarafından yaratılmıştır. Bu dizi İstanbul’un farklı semtlerinde ve Seferisar’da çekilmiştir, Urla’da yaşamını sürdüren Mine, Efe, Aslı ve Deniz’in hikâyelerini anlatmaktadır.

Karadayı

2012 yılında gösterime giren Karadayı dizisinde Mahir’in babasının işlemediği bir cinayet sonucunda hapse girmesi sonucunda yaşanan olayları anlatmaktadır. Karadayı dizisinde imkânsız olan bir aşkında temelleri atılmıştır.

Galip Derviş

Galip Derviş komedi türünde bir polisiye dizisidir, dizdeki Derviş karakteri obsesif kompulsif bir kişiliği bulunur. Her bölümünde inanılmaz olan olayların zekâ ve dikkat ile çözüldüğünü izleyiciye sunmuşlardır.

Leyla İle Mecnun

Leyla ile Mecnun saçma komedi tarzında hazırlanmış olan komedi filmidir, Leyla ile Mecnunun hikâyesine bilim kurgu, saçma komedi ve durum komedisi eklenerek ekranlara gelmiştir.

Binbir Gece

Binbir Gece’nin başrollerinde Halit Ergenç ve Belgüzar Korel oynamıştır, 3 sezon boyunca ekranlarda yer alan dizi Arap ülkelerinde mehşur olmuştur.

İffet

İffet dizisinin hikâyesi İstanbul’un eski semtlerinde geçmektedir, 2 sezon boyunca süren dizi 40 bölümden oluşmaktadır. 2011 yılında yayına giren dizi Balkan ülkelerine satılmış ve bu ülkelerde de yayına girmiştir. Yayınlandığı ülkeler arasında; Pakistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, İran, Gürcistan, Afganistan, Romanya ve Makedonya yer almaktadır.

Dila Hanım

Dila Hanım’ın ilk bölümü 2012 yılında yayına girmiştir, daha önceki yıllarda Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın rol aldığı sinema filminin dizisidir. Ayaklı gazete Tv ödüllerinde en iyi yapılan uyarlama ödülünü kazanmıştır, toplam olarak 2 sezon boyunca yayında kalan dizi 2014 yılında sona ermiştir. Dizinin bitmesinden sonra yurtdışına satılmış ve Bulgaristan, Hırvatistan, Kosava, Gürcistan, İran ve Kazakistan’ da gösterime girmiştir.

Sıla

Sıla dizisi 2007 yılında ekranlara gelmesi ile halkın ilgisini toplamış ve beğeni kazanmıştır, bu dizinin hikâyesi Mardin’de geçmektedir. 3 sezon boyunca ekranlara gelen dizi final sahnesi ile de akıllarda yer etmiştir. 31 tane ülkede yayınlanmış olan dizi oldukça geniş bir izleyici kitlesi toplamıştır.

Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in çarpıcı romanından uyarlanan dizi 2008 yılında gösterime girmiştir. Yayına girdiği ilk günden itibaren oldukça geniş bir izleyici kitlesine sahip olan dizide imkânsızlıklar, yasak aşk, ihanet ve ihtiras konu alınmıştır. Konusundan kaynaklı olarak dizide cinsellik, aldatma ve ahlaksızlık olduğu öne sürülmüş ve RTÜK’e şikâyet edilmiştir. Şikâyet ve gelen tepkilere rağmen halkın diziye olan ilgisi kesinlikle azalmamıştır. Dizi yurtdışına satıldığında da yayınladığı bazı ülkelerde de polemiklere sebep olmuştur, Afganistan’da aile yapısı bozduğu ile alakalı şikâyetler olmuştur. Özellikle Brezilya’da maçların yayınlandığı günlerde bile ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. Toplamda 30 da daha fazla ülkede yayına girmiştir.

Küçük Kadınlar

Küçük Kadınlar dizisi 2008 yazında yayına girmiş gördüğü ilgiden kaynaklı olarak kış sezonunda da yayınlanmaya devam etmiştir. Dizi 2011 yılında sona ermiştir ve oldukça yüksek fiyatlara yurt dışına satılmıştır.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!