Ölmeden Önce Ziyaret Etmeniz Gereken En Şirin Şehirler

Gezmek, farklı ülkeler görmek, yeni yerler keşif etmek hemen hemen her insanın sevdiği aktiviteler arasında yer alır. Dünya üzerinde bulunan en küçük şehirler de harikulade olan güzellikleri ile gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içinde yer almaktadır.

Türkiye - Göreme

Türkiye Göreme

Göreme Romalılar tarafından kurulmuş olan bir şehirdir, 11 ile 13 yy lar aralığından başpiskoposluğun ana merkezi olarak faaliyet yapmıştır. Bu şehir o dönemde insanlar kayaların içine yapılan evlerde yaşamışlardır. Ülkemizde yer alan Göreme tarihi açıdan görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir, özellikle kayadan yapılan evlerin mutlaka ziyaret edilmesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti - Cesky Krumlov

Çek Cumhuriyeti Cesky Krumlov

Güney Bohemya’da yer alan Cesky Krumlov dünya üstünde yer alan en çekici, en şirin, en masalımsı ve en büyüleyici şehirdir. Şehri ziyaret eden kişiler kendilerini masal dünyasına girmiş gibi hissedebilir. Şehrin her yeri Arnavut kaldırımları ile döşelidir ve hemen hemen her yerde bir köprü mevcuttur. Bu şehri gezenler unutulmaz olan anılar ile geri döner, yaz aylarında giden kişilerin ltaly Nehri’nde salla geziyi kaçırmaması, kış aylarında ziyaret eden kişilerinde köprü üstünde bol bol fotoğraf çektirmeleri tavsiye edilir.

Belçika - Brugge

Belçika Brugge

Lego şeklinde tasarlanmış olan evler ziyaret eden herkesi hayretler içinde bırakıyor. Bu şehir resmen Orta Çağdan kalmış olan bir güzellikle ziyaretçilerini bekliyor.

Fransa - Colmar

Fransa Colmar

Burası Fransa’nın gizli cenneti ve mücevheri olarak da anılmaktadır. Mimarisi ve kültürü ile ziyaret eden herkesin ağzını açık bırakabilir. İnsanlara eski dönemlerden kalma hatıraları ve izleri anımsatmaktadır.

Avusturya - Hallsatt

Avusturya Hallsatt

Hallsatt Unesco Dünya Mimarasininde yer alan bir şehirdir, göl kenarında bulunan şehir güzelliği ile göz kamaştırır. Yaz ve kış boyunca ziyaret edilebilecek olan bu şehre giden kişiler âşık olarak geri döner.

Gröland - Ittoqqortoormiit

Gröland Ittoqqortoormiit

Dünya üstündeki en güzel manzaralara sahip olan şehre ulaşım oldukça kısıtlı düzeyde, haftada bir kez İzlanda’dan kalkan uçaklar ile ve özel helikopterler ile ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşımın zor olmasına rağmen mutlaka görülmesi gerekir.

Slovenya - Ljubljana

Slovenya Ljubljana

Bu şehir Slovenya’nın başkentidir, büyüleyici ve harikulade güzelliklere sahip olan şehirde bulunan Ejderha Köprüsü’ne şehirde büyük bir önem verilmektedir.

İtalya - Alberobello

İtalya Alberobello

Oldukça küçük bir kasabadır, Trulli evleri ile ünlüdür, bu evler şu anda geçici depolama alanları olarak kullanılır. Bu şehri gezmek ve evleri görmek unutulmaz bir deneyime adım atmayı sağlar.

Malta - Marsaxlokk

Malta Marsaxlokk

Eğlenceli oldukça renkli ve cıvıl cıvıl olan şehirde en önemli faaliyet balıkçılıktır. Dünya üstündeki en küçük şehirler içinde bulunan Marsaxlokk konaklamak ve eğlencelere katılmak çok büyük maliyetlere mal olmaz.

Norveç - Reine

Norveç Reine

Dünya üstünde bulunan en küçük balıkçı köyüdür, arktik bir daire üstünde yer alır ve Norveç’in en güzel köyü olarak seçilmiştir. Yeşillikleri ve dereleri sizlere çok güzel şeyler anlatabilir.

Slovenya - Bled

Slovenya Bled

Bled’de herkes tarafından görülmesi gereken Bled Gölü yer alır, baş döndürücü güzelliğe sahip olan gölü saatlerce izlemek mümkündür. Buraya gelen ziyaretçilerin favori gezi yeridir.

Belçika - Gent

Belçika Gent

Flaman bölgesinde bulunan saklı bir güzelliktir, Gent resmen bir öğrenci kentidir, eşsiz mimari yapısı, küçük ve sevimli kafeleri, göl kenarında bulunan restorantları ve eskilerden kalma taş yolları ile insanları büyüleyecek bir güzelliğe sahiptir.

İngiltere - Bibury

İngiltere Bibury

Kartpostallarda ve fotoğraflarda en çok yer alan yer Bibury’de yer alan caddedir. Eski dönemdeki güzelliği halen korunmakta olan cadde muhakkak gezilmesi ve görülmesi gereken cennetler içinde yer almaktadır. Burada saatler yürüyerek doğa güzelliklerinin tadı çıkartılabilir.

Almanya - Freiburg

Almanya Freiburg

Freiburg’da dünyada tek bir örneği olan Freiburg Katedrali bulunmaktadır, burası tarihi izleri ile insanları büyüler. Bu şehir Almanya’nın güney batı kesiminde yer almakta ve yaklaşık olarak 230.000 nüfusu bulunmaktadır.

Danimarka - Odense

Danimarka Odense

4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Odensa şehrinin her köşesi farklı bir tarihi iz taşıyor, ziyaret edenlerin büyülendiği şehir Danimarka’nın 3. Büyük şehridir. Ama şehir şirin yapısı, güzellikleri ile dikkatleri üstüne çekiyor.

Bosna Hersek - Mostar

Bosna Hersek Mostar

Mostar Köprüsü, balkanlarda yer alan en önemli İslami bir yapıdır ve 16. yy’da var olan Osmanlı mimarisini çağrıştırır. Bu bölge Bosna Hersek’in en önemli bölgesidir.

İspanya - Albarracin

İspanya Albarracin

İspanya’nın en güzel şehri ya da köyü olarak bilinir, taş evreleri, yüksek dağları, farklı yapıdaki mimarisi ile dikkatleri üstüne çeker. Teruel’den yarım saat ve Valencia’dan 2 saat uzaklıktadır, bu mesafeyi uygun maliyetler ile tren ile gitmek mümkündür.

Hırvatistan - Pucisca

Hırvatistan Pucisca

Dalmaçya kıyılarında yer alan eski dönemlere ait olan saklı bir cennettir. Şehir Hırvatistan’ın en önemli olan turizm kaynağıdır, bu şehre gidip harikulade güzelliklerine hayran kalmayacak kişi yoktur. Doğa güzellikleri ile birleşen Dalmaçya kıyıları dinlenmek ve huzur bulmak için birebirdir.

İtalya - Manarola

İtalya Manarola

İtalya’da bulunan Manarola şehrinin resmine gören kişiye başka bir şey anlatmaya gerek bile kalmaz. Bu şehir İtalya’nın saklı kalmış olan cennet köşelerinden sadece bir tanesidir. Birçok doğa güzelliğine ve tarihi güzelliğe sahip olan İtalya’ya gidildiğince yavaş yavaş ve doya doya gezmek gerekir.

Fransa - Annecy

Fransa Annecy

14.yy’da kurulmuş olan Annecy Fransa’nın en güzel ve büyüleyici şehri olarak bilinir. Alp’lerin sırt bölgesinde yer alan şehir resimlere ve filmlere de konu olmuştur.

Fransa - Eze

Fransa Eze

Eze şehrinde romantik bir tatil yapmak gerekir, Akdeniz keyfi yaşamak isteyen kişiler burayı tercih etmelidir. Doğanın ve denizin güzelliklerinin bir arada bulunabileceği şehir rahatlamak ve huzur bulmak için birebirdir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!