Mac de Program Kullanarak Toplu İsim Değiştirme

Topluca dosya ismi değiştirmek, OS X Yosemite adlı programla gayet basit. Tüm dökümanların, fotoğrafların, faturaların ya da yüzlerce değişik dosyanın ismini tek seferde değiştirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra, toplu olarak dosya ismi değiştirebilmek için öncelikle dosyaların hepsini seçili hale getirin. Seçmiş olduğunuz dosyalara Mouse ile sağ tıklayın ya da programın üst kısmında bulunan çark simgesine tıklayın.

Karşınıza gelecek olan menüden “… Dosyasının adını değiştir” seçeneğine basın. Bu aşamadan sonra karşınıza tüm dosyaların isimlerini değiştirebileceğiniz esas pencere açılacak. Şimdi, dosyalarınızı nasıl isimlendirmek istiyorsanız bununla ilgili gereken işlemi yapın ve daha sonra arkanıza yaslanarak kısa bir süre bekleyin. Program hızlı bir şekilde bütün dosyaların ismini değiştirecektir. Konuyu daha iyi anlamanız açısından, isimlendirme işlemine birkaç örnek verelim;

Yukarıda bahsettiğimiz adımları yaparak, dosya ya da dökümanlarınızın adı ne olursa olsun, dilediğiniz numaralandırma ve metinle bunların adını yeniden isimlendirebilirsiniz. Programın sol üst köşesinde yer alan “örnek” sekmesi, isimlendirme işlemi sonucunda dosyaların nasıl görüneceği hakkında size yardımcı oluyor.

Mac Toplu İsim Değiştirme

Yosemite programı ile dosya ismini değiştirmeden, sonlarına belirli bir ekleme yapmanız da mümkün. Bunun için “metin ekle” seçeneğine tıklamanız ve dosyalarınızın sonuna ekleyeceğiniz karakteri girmeniz yeterli. Örneğin, bu işlemi yapmadan önce “lalenin-gunlugu-1.png” olan dosyaların ismini “lalenin-en-guzel-gunlugu.png” olarak değiştirebilirsiniz. Dosya ismi içerisinde geçen herhangi bir kelimeyi de değiştirmek isteyebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte “lalenin” kelimesini “aysenin” şeklinde kolayca değiştirebilirsiniz.

Yosemite programı piyasada olmadan önce bu gibi işlemleri yapabilmek için ek yazılımlara ihtiyaç duyuluyordu. Name Changer adlı uygulama bu yazılımlardan sadece biri. Yosemite programı sayesinde bu tarz yazılımlara artık ihtiyaç duymuyor ve pratik şekilde tüm dosyaların ismini değiştirebiliyorsunuz. Windows’ da toplu dosya ismi değiştirme işlemi ile ilgili paylaştığımız bilgiler, bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Windows'da Toplu İsim Değiştirme

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!