Libido Nedir? Libido Ne Demektir ve Kim tarafından ortaya çıkarılmıştır?

Libido, "Sigmund Freud" tarafından ortaya çıkartılmış olan bir terimdir. Biyolojik açıdan belirlenen ve doğuştan olan cinsel anlamdaki zevk dürtüsü anlamına gelir. Freud’un görüşüne göre cinsellik insan yaşamında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu görüş dâhilince insanların yaşamları önemli bir düzeyde cinsel anlamdaki içgüdülere göre değerlendirilmektedir. Cinsellik, dar açıda değil libido adı verilen ilkel benlikler içinde ve cinsel anlamda özlem denilebilecek olan dirilik ve ruhsal güç olarak ele alınmaktadır. Cinsellik insanların ilişkilerine ve aktivitelerine yön verecek olan temel öğedir. Libido, insan yaşamında yaratıcı olan hayatı teşvik etmektedir. İnsanlar arasında oluşacak olan doğal yol ise cinsel birleşim ile gerçekleşmelidir.

İnsan yaşamında bulunan en önemli öğeler içinde cinsellik yer alır. Evli olan çiftleri bu konuda belli başlı sorun yaşamasının nedeni de libido olarak gösterilmektedir. Uzmanlar ise libido kavramının sadece cinsel anlamda ele alınmamasını ve bu kavramın yaşamdan zevk alma açısından da değerlendirilmesi belirtmektedir. Libido insanlara doğuştan gelen bir etkendir. Zaman içinde bunun belli bir kısmı cinselliğe yönelir. Belli bir kısmı ise insanların yapmaktan zevk aldığı ve hoşlandığı hobilere yönelmektedir. Örneğin; insanların resim yapması, keman çalması ya da kay kay kayması libidonun var olan bir göstergesidir. Bundan kaynaklı olarak libidonun ele alınmasında oldukça geniş bir pencereden bakmak gerekir.

Libido Yönelimi

Libido yönelimi, insanların ergenlik dönemi evresine girmesi ile fazlasıyla değişikliğe uğrar. Ergenlik döneminde cinsel açıdan dürtülerin değişmesi ve artmasından kaynaklı olarak libidonun oldukça çok kısmı bu anlamda kayma yaşar. Evli olan kişilerde meydana gelecek olan libido sıkıntısı temel olarak östrojen ve testosteron hormonlarındaki var olan değişimler sonucu ortaya çıkar. Östrojen ve testosteron hormonlarının az salgılanmaya başlaması ile libidonun yönelimleri değişir ve bundan kaynaklı olarak kiler eski dönemlerdeki kadar birbirlerini cinsel anlamda arzulamaz. Bu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Libido ile alakalı sorunlar yaşayan kişilere dışarıdan östrojen veya testosteron takviyesi yapılarak libido ile alakalı olan yönelimlerinde değişikliklere gidilebilir. Bu değişimleri yaşayıp yaşamamak tamamen kişilerin isteklerine göre değişir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!