Kanlı Kontes (Elizabeth Bathory) Kimdir?

Kanlı Kontes Elizabeth Bathory, 1560 yılında dünyaya gelmiş ve Macar krallığında bulunan asil bir ailenin kızıdır. Bathory ailesi ülkenin adil ve soylu olan bir ailesi acımasızlıkları ile de bilinirdi, ailesinde bulunan amcalarından bir tanesi satanist ayinlerin hoşlanmış, erkek kardeşi sapıklıkları ile meşhur olmuş ve halası da evde bulunan hizmetçilerine sürekli olarak işkence yapmıştır. Elizabeth Bathory’le Kanlı Kontes denilmesinin sebebi seri katil olmasıdır, aslında seri katil olması da aile içinde yaşanmakta olan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Bu seri katilin kurbanları sadece insanlar oluşmamaktadır, söylenenler ve rivayetlere göre hayvanlara da işkence yaptığı söylenmektedir. Kanlı Kontes dünyadaki ilk kadın seri katildir.

Elizabeth Bathory, 6 yaşına geldiğinde şahit oldukları hayatını baştan aşağıya değiştirmiştir. Bathory Şatosuna eğlenmek amaçlı çağrılmış olan Çingenelerden bir tanesi ölüm ile cezlandırılmıştır. Elizabeth Bathory ise dadısının yanından kaçarak bu olayı izlemek ister. Ölüdürülmek üzere cezalandırılmış olan Çingene adam yerde yatmaktadır ve yanına bir at getirilmiştir. Atın karnı canlı canlı ikiye ayrılır ve Çingene adam atın karnına koyulup dikilir. Aile ise bu işlemler yapılırken zevkli bir şekilde işkence çeken adamı ve atı izlemektedir. Tüm olanları ileride seri katil olacak olan Elizabeth Bathory’da izlemiştir.

Kanlı Kontes

Elizabeth Bathory 12 yaşına geldiğinde ise bir köylüden hamile kalır, doğurduğu kızı bir daha görülmemek şartı ile köylüye verilmiştir.  15 yaşına geldiğinde Macaristan da Kara Şovalye olarak bilinen, acımasız ve gaddar olan Ferencz Nadasdy evlenmiştir. Bu evlilik için Elizabeth Bathory Sarvar Şatosu hediye edilmiştir ve bu şato gözlerden oldukça uzak bir bölgede bulunur. Kara Şovalye olarak bilinen eşi çoğunlukla sefere çıktığından dolayı Elizabeth Bathory uzun süre yalnız kalıyordu, Ferencz Nadasdy eve geldiğinde ise Bathory’e esirlere yapmış oldukları işkenceleri keyif içinde anlatıyordu. Kanlı Kontesin eşi Ferencz Nadasdy  1603 yılında zehirlenme sonucunda ölmüştür. Bu ölümün ardından Elizabeth Bathory evde bulunan hizmetçileri üstünde farklı farklı işkenceler yapmaya başlamaktan hiç çekinmemiştir.

Elizabeth Bathory güzelliği ile bilinen hoş bir kadındıi yaşı ilerledikçe yüzünde bulunan kırışıklıklar artmaya ve Bathory komplekse sokmaya başladı. Bathory’nin saçını tarayan hizmetçinin canını acıtması sonucunda hizmetçisine tokat atmıştır, bu şekilde işkencelerinin kapılarını aralamaya başladı. Hizmetçisine attığı tokat sonucunda eline damlayan kan ile Bathory gençleşeceğini düşünmeye başladı, özellikle bakire kızlara işkence yapmayı denemeye başladı. Çalışanalrına vermiş olduğu emirler ile birçok köylü kızını getittiriyor ve bu kızlara türlü türlü işkenceler yapıyordu. İşkenceler sonucunda kanlarının tek bir damlasının bile boşa gitmesine tahamül edemiyordu. Kanları kovalara doldurtan Kanlı Kontes, var olan bazı kaynaklara göre bu kanlar ile banyo yapıyordu.

Kan banyolarının işe yaramadığını görmesi sonucunda da normalden daha acımasız bir kişiliğe bürünüyordu. Yazılı olan bazı kaynaklarda yaklaşık olarak 700 tane köylü kızının bu şekilde öldürüldüğü yer alamktadır. İlk zamanlarda öldürdüğü kişilerin cesetlerini oldukça dikkatli şekilde saklamayı başaran ve bu konuda dikkatli olması gerektiğini düşünen Elizabeth Bathory zaman içinde dikkatsiz bir kişi olmaya başladı. Erszi Majorova isimli arkadaşı da kendisi oldukça acımasız ve sapkın bir insandı, Elizabeth Bathory’ye soylu ailelerin kızlarının kanları ile banyo yapması gerektiğini aşılamaya başladı ve bu konuda başarılı da oldu.

Kanlı Kontes Kimdir

Elizabeth Bathory soylu olan aile kızlarını Şatosuna nasıl çekmesi gerektiği konusunda çalışmalar yapmaya başladı. Zaman içinde Şatoya gelen kızlardan haber alınmaması Elizabeth Bathory karşı olan dikkati arttırmaya başladı. Bunun sonucunda Elizabeth Bathory yaptıkları ortaya çıkmaya başladı ve mahkemeye çıkarıldı. Macaristan’da bulunan asil ve soylu bir aileden gelmesinden kaynaklı olarak Şatosunda müebbet hapis cezası verildi ama kendisine yardım eden kişiler kazıklara oturturalarak oldukça korkun şekilde cezalandırıldı. 1614 yılında odasında ölü bulunan Elizabeth Bathory şatosunun bahçesine defnedildi ama köylülerin buna tepki göstermesi sonucunda Bathory’lerin aile mezarlığına definedildi.

Elizabeth Bathory oldukça eğitimli bir kadındı, yaşadığı dönemde Almanca, Latince ve Macarca konuşabiliyordu. Tüm acımasızlığına rağmen kendisinin 4 tane çocuğu vardı ve çocukları ile alakalı her şey ile ilgileniyordu. Kanlı Kontes ile alakalı tarihçilerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda epilepsi hastası ve şizofren olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çocukluk döneminde yaşamış olduğu tarvmalar Bathory’nin ruh hastası olmasında oldukça etkilidir. Bathory ailesinin şöhretli kadını olan Kanlı Kontesin Şatasu Slovakya sınırları içinde bulunur ve bu şato ölümünün sonrasında kullanılmamaıştır.

İlginizi çekebilir: Dünya Tarihinde En Tehlikeli Seri Katiller (Resimli)

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!