Göz Kaşıntısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Göz kaşıntısı durumu ile hemen hemen her insan karşılaşmaktadır. Toz tarzı küçük olan maddeler birkaç dakika sürecek olan kaşınma hissini ortaya çıkartabilir ama belli başlı sağlık sorunları günler, saatler hatta aylar boyunca sürebilecek olan kaşıntılara sebep olabilmektedir. Bu tarz durumlar çoğunlukla tıbbi açıdan bakım gerektiren durumlardan oluşur. Genelde alerjilere bağlı olan kaşıntılar ortaya çıkar ama gözün oldukça hassas bir bölge olmasından dolayı hayatımızdaki her şey gözlerde alerjiye yol açabilir. Göz de oluşacak olan sebepler arasında; konjuktivit, gözkapağı bozuklukları, çeşitli mantarlar, viral hastalıklar, nezle, grip, sinüzit, tozlar, yabani otlar, polen, göze kaçmış olan sıvılar, ortamda var olan gazlar, bazı durumlarda göz oluşan rahatsızlıklar, iltihaplı olan göz hastalıkları, uykusuzluk, aşırı düzeyde ışık olarak sayılabilir.

Göz Kaşıntısı Oluşturan Sebepler ve Alerji

Gözde oluşan kaşıntının en yaygın olan nedeni alerjidir. Göz alerjilerinin dünya üstünde bulunan 5 kişiden 1 tanesini etkilediği düşünülmektedir. Göz alerjileri iki ayrı kategoride incelenebilir;

Mevsimsel Olan Alerjiler

Senenin belli dönemlerinde ortaya çıkacak mevsimsel alerji türleri gözlerin kaşınmasına sebep olan bir unsurdur. Bahar nezlesi de mevsimsel olan alerji içindeki klasik bir forumdan ibarettir. Vücudun hava var olan polenlere tepki vermesi ile birlikte ortaya çıkar. Farklı olan polenler inşaları da farklı şekilde etkiler. Yani bir kişinin gözleri kaşınırken, göz alerjisi sıkıntısı olan başka bir kişi aynı zamanda bu tarz bir sorundan etkilenmeyebilir.

Sürekli Olan Alerjiler

Sürekli olan alerji türleri sene boyunca devam eder. Bu alerji türüne kapalı ortam alerjisi de denir. Çünkü evlerde bulunan toz alerjinin ana sebepleri içinde yer alır. Sürekli olan alerjilerde bağışıklık sistemi reaksiyon verdiği için alerji ortaya çıkar. Ayriyeten spesifik olan bazı tetikleyici etkenlerde göz kaşıntısı sorunlarını ortaya çıkartabilir.

Göz Kaşıntısı Sorunu ve Diğer Sebepler

Göz Kuruluğu;  gözü korumak, yağlandırmak ve nemlendirmek adına yeterli düzeyde gözyaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu sıkıntısı ortaya çıkar. Göz kuruluğu gözde kaşıntıya ve göz iltihabına sebep olmaktadır.

Yabancı maddeler; bir parça toz ya da bir kirpik gözlerde kaşıntıya yol açar. Gözlere girmiş olan yabancı cisimlere karşı insan vücudu hemen enflamatuar bir tepki göstermektedir, bu tepki de gözlerde göz kaşıntısına ve sulanmaya sebep olur.

Korneanın çizilmesi; gözlerin ön yüzeyi olan korneanın çizilmesi sonucunda gözde hasarlar meydana gelir. Bu sıkıntı gözde oluşan iltihaplanma ya da bir maddenin göze sert bir şekilde temas etmesi ile oluşmaktadır. Oluşan bu çizik gözün her kapanıp açıldığında göze rahatsızlık verir, gözde kaşıntıya ve iltihaba sebep olmaktadır.

Göz enfeksiyonu; mantarlar, bakteriler virüsler tarzında belli başlı organizmalar gözlerin üstünde ve içinde enfeksiyonlara sebep olur ve göz kaşıntısının yaşanmasını ortaya çıkartır. Oluşan bu enfeksiyonlar gözün beyaz olan kısmını ( konjonktiva ) veya ön kısımda yer alan korneayı etkiler. Oluşan enfeksiyonların göz kapaklarına da zararı bulunur. Bu durumda göz kapağı yangısı ( blefarit ) meydana gelir. Göz enfeksiyonların sonucunda kontak lens kullanan kişiler oldukça yaygındır.

Kontak lensler; kontak lensler gözlerin yüzeyinde kuruluğa sebep olur. Bundan kaynaklı olarak da göz kaşıntıları meydana gelir.

Soğuk algınlığı; soğuğa aşırı derecede maruz kalmanın sonucunda göz kaşıntıları nadir de olsa ortaya çıkmaktadır.

Arpacık ( İt Dirseği ); gözyaşı içinde bulunan yağ kanallarının ve gözyaşı kanallarının tıkanmasının sonucunda ortaya çıkar ve göz kaşıntısını tetikler.
Viral konjonktivit; virütük olan bu rahatsızlık grip ile beraber meydana gelir ve göz kaşıntısını tetikler.

Bakteriyel konjonktivit; bakterilerin meydana getirmiş olduğu bir alerji türüdür. Göz ile ilgili olan eşyaların ortak olarak kullanılması sonucunda bulaşır ve göz kaşıntısını tetikler. Antibiyotik ile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Kornea zedelenmesi; yanlış olan lenslerin kullanılması ve göze yabancı olan cisimlerin kaçması sonucunda kornea zedelenebilir ve göz kaşıntısını tetikler.

Göz Kaşıntısı

Göz Kaşıntısı Tedavisi

  • Antihistamin ilaçlar; göz kaşıntısı ile doktora başvuran kişilere genelde antihistamin bir ilaç verilir, bu damla ya da ağız yolu ile alınabilmektedir. Antihistamin ilaçlar, kaşıntıyı ortaya çıkartan histamin hormonunun salgılanmasını engelleyerek var olan sıkıntıyı dindirecektir. Doktorlar göz kaşıntısı konusunda etken maddesinde dekonjestan bulunan bir ilaç da önerebilir. Bu tarz ilaçlar göz kaşıntılarının yanı sıra göz tahrişine, göz yanmasına ve göz kızarıklığına da iyi gelmektedir.
  • Küf oluşumunun önüne geçin; ev içinde küf oluşumlarını engellemek adına nem oranının yüksek seviyelerde olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun önüne geçmek için anti nemlendirici kullanmak gerekir.
  • Alerjenlerden uzak durulmalıdır; sabah saatlerinde ve akşamın ilk saatlerinde dışarıda bulunan polen miktarları en yüksek seviyelerde olur. Bu saatlerde evde kalmaya özen göstermek ve dışarı çıkmamak gerekir. Klimaları kullanmamak ve pencereleri kapatmak gerekir. Bu saatler içinde dışarı çıkmak gerekirse güneş gözlüğü kullanılması gerekir.
  • Gözler ovalanmamalıdır; gözde var olan kaşıntı gözün ovalanması ile iki katına çıkar ve şiddetlenir. Çünkü göze ovalama esnasında yapılacak olan baskı histamin hormonunun seviyesini arttırır ve göz kaşıntısını gidere arttırır. Bundan dolayı gözü ovalamaktan kaçınmak gerekir.
  • Gözyaşı damlası; göz kaşıntısı ile birlikte göz yanması da ortaya çıkmışsa, göz kuruluğu ile karşı karşıya kalınmış olunabilinir. Bunun önüne geçmek adına göz damlası kullanılmalıdır. Sorun ortadan kalkana denk, parlak ışıklardan ve bilgisayardan uzak durulmalı ve uzun süreli olarak bakmaktan kaçınılmalıdır.
  • Soğuk uygulama; ılık ya da sıcak olan kompresi göze uygulamaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu tarz ısılar histamin hormonunun salgılanmasını artırır ve gözlerde kaşınmanın devam etmesine olanak sağlar. Soğuk şekilde yapılacak olan kompres uygulama gözlerde var olan kaşıntılara iyi gelir. Soğuk su ile ıslatılmış olan havlu gözlerin üstüne tutulabilir.
  • Doktora gidilmelidir; oluşan göz kaşıntılarına görüş kayıpları, hassasiyet, göz ağrısı eşlik ediyorsa vakit kaybı yaşanmadan hemen doktora gidilmelidir. Çünkü bu tarz belirtiler ile beraber gözlerde oluşan kaşıntı ciddi sıkıntılara işaret ediyor demektir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!