Dupnisa Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Şayet Kırklareli’ne gidecekseniz, burada görmeniz gereken en güzel yerlerden birisi Dupnisa Mağarası. Demirköy ilçesindeki Sarpdere köyüne 5-6 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mağaranın uzunluğu tam 3000 metre ve ilk 1000 metresi de suyla doludur. Türkiye-Bulgaristan sınırını çizen Rezve deresinin kaynağı da buradan doğuyor, mağarada bulunan ilk kapının ismi “Dupnisa Dolin” İkinci kapı ise; kuru mağara ve üçüncüsü de kız mağarası adını almakta. Bu giriş kapılarından en derini Dupnisa Dolin (400 metreden fazla)’ dir.

Dupnisa Mağarasının Özellikleri

Mağaranın en muhteşem özelliklerinden birisi, Trakya bölgesinde turizme açık olan tek mağara olması! Mağarada birçok yarasa yaşıyor ve bu yönüyle oldukça korkutucu bir ortam. Mağaranın turizme açılma yılı 2003. Bundan önce mağaranın ziyaret edilmesi imkansızdı çünkü içinde dolaşmak için herhangi bir platform yoktu. Mağarada sadece profesyonel dağcılar gezebilmekteydi. Turizm bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, ziyaret edilebilecek bir ortam haline getirildi. Mağaranın platformlarına ışıklandırma sistemi ve yürüme koridorları yapıldı. 2720 metre derinliğine sahip olan mağaranın, sadece 500 metrelik bir alanı gezilebiliyor. Bu sınırdan daha aşağıya sadece profesyonel dağcılar inebilmekte.

Dupnisa Mağarası Nerede

Yarasalar için güzel bir üreme ortamı olan bu mağara, 33 bin değişik türdeki yarasaya yuvalık yapmaktadır. Bu hususta, mağaranın eko sisteme olan katkısı oldukça büyüktür. İlk açıldığı 2003 senesinde mağarayı yaklaşık 120 bin kişiyi ziyaret etti. Bu tarihten sonra ise ziyaret sayısı gittikçe arttı. Son yıllarda mağaraya olan büyük ilgi, esnafında yüzünü güldürüyor.

Dupnisa Mağarasında Görsel Şölen

Mağara harika bir ışıklandırma sistemine sahip. Tüm bölge beyaz ve sarı karışımında! Su yolları ise mağaraya birçok sarkıt oluşturuyor. Sarkıtların oluşma sebebi sadece su yolları değil tabii ki. Burada yaşanan jeolojik olayların arkasından farklı farklı figürler meydana gelmiş. Mağara içinde öncelikle düz bir yoldan ilerliyorsunuz. Daha sonra, yukarı bölümlere tırmanmak için uzun merdivenler bulunuyor. Tıpkı korku filmlerini andırmakta! Görülmeye değer, harika bir yer. İçerisi baya soğuk ve aynı zamanda nemli bir havası mevcut. Basıncın arttığını üzerinizde hissedebilirsiniz. Mağarayı ziyaret edecekseniz, üzerinize kalın bir şeyler giymeniz gerekiyor. Burada düşme ya da yaralanma gibi bir durum yaşamamak için yürüme panellerinden dışarıya çıkmamanız lazım.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarasının Ziyaret Saatleri

Mağaraya giriş ücretleri; öğrenci ve gaziler için 3 TL, normal olarak 5 TL ‘dir. Bu fiyat Mayıs 2016’ da geçerliydi. Ziyaret saatleri ise, sabah 8:00 ve akşam da 17:00. Bu saatler dışında girecek olursanız, ışıklandırma sistemi devre dışı olacaktır. Bunu bilmeniz de fayda var. Akşamları ziyaret ederseniz ortam çok daha güzel oluyor. Tabii yarasaların saldırına uğrayabilirsiniz. Kışın mağaraya ziyaret yasak çünkü yarasaların rahatsız edilmesi ve ölmeleri gibi bir durum söz konusudur. Mağarayı ziyaret eden bazı insanlar, içerideki su havzasının kışın arttığını ve bu nedenle ziyaret yapılamadığını söylüyorlar. Bu bilgi tamamen kulaktan dolma bir bilgidir. Kışın kapalı olmasının esas nedeni, yarasalardır.

Dupnisa Mağarasına Nasıl Gidilir?

Kırklareli’nin Demirköy ilçesini ziyaret ettiğinizde, Sarpdere köyüne çok yaklaştınız demektir. Bundan sonrası özel arabanızla 5 km kadar güneybatıya gitmek. Bu yol boyunca Istıranca dağlarını da seyretmeye dalacaksınız. Tam bir görsel şölen! Mağaranın girişine geldiğinizi işaret eden levhalar göründüğünde, arabanızı uygun bir yere park edin. Şahsi arabası olmayanlar, köyden kalkan minibüs ile mağara girişine gelebilir. Orman içerisinde az bir yol aldıktan sonra girişe geliyorsunuz. Bu noktada hava iyice serin olacaktır. Yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın!

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!