Dünyanın En Büyük (Yüksek) Dağları (Resimli)

Everest Dağı

Everest Dağı

Everest dağı dünyanın en yüksek olan dağıdır, 8842 metre yüksekliği bulunur. Bu dağ özellikle tırmanışçıların gözde olarak seçtiği dağlar arasında da ilk sırada yer alır. Türk olan Nasuh Mahruki bu dağa 1995 yılında tırmanarak Everest’e çıkan ilk Türk unvanını almıştır. Yapılan araştırmalara göre Tibet yaylası ile Hindistan yarımadasının birbirlerine yaklaşması sonucunda sıkışan arazi kütlesi sonucunda Everest dağı meydana gelmiştir.

K2 Dağı - Karakurum

K2 Dağı

K2 Dağı - Karakurum dağı dünyadaki en yüksek 2. dağdır, 8611 metre yüksekliği bulunur. Zorluk açısından ilk sırada yer alan bir dağdır, bu dağa tırmanmaya çalışan her 4 kişiden bir tanesi ölmüştür. Bu dağın zor olmasının en büyük sebebi oldukça dik olmasıdır, dik olması kaya düşmesini ve çığ düşmesini sağlar. K2 Dağı - Karakurum dağına tırmanan ilk Türk dağcı unvanı da Nasuh Mahruki’de bulunur.

Kançencunga Dağı

Kançencunga Dağı

Kançencunga dağı, dünyadaki en yüksek 3. dağdır, Kançencunga dağı dik olduğundan, dengesiz rüzgâr esişleri olduğundan dolayı tırmanması zor olan bir dağdır. 2013 senesinde yaşanan bir tırmanışta Kançencunga dağında 5 kişi hayatını kaybetmiştir.

Lhotse Dağı, Himalayalar

Lhotse Dağı

Lhotse Dağı, Himalayalar dağı, dünyadaki en yüksek 4. dağdır, 8516 metre yüksekliği bulunur.  Dağa tırmanması kolaydır ama güney kısmının dik olmasından kaynaklı bu yönden tırmanmak oldukça zordur. Lhotse Dağı, Himalayalar dağının güney kısmından tırmanmak isteyen birçok dağcı başarısız olmuştur.

Makalu Dağı, Himalayalar

Makalu Dağı

Makalu dağı, Himalayalar dağı, dünyadaki en yüksek 5. dağdır, 8418 metre yüksekliği bulunur.  Bu dağın tırmanma açısından parkuru oldukça zordur ve bu konuda birçok dağcı başarısız olmuştur. Makalu dağı, Himalayalar dağına 1955 yılından Jean Couzy ve Lionel Terray tırmanmıştır.

Cho Oyu Dağı, Himalayalar

Cho Oyu Dağı

Cho Oyu Dağı, Himalayalar dünyadaki en yüksek 6. dağdır, 8201 metre yüksekliği bulunur. Türk olan Nasuh Mahruki bu dağa 1997 yılında çıkarak Cho Oyu Dağı, Himalayalar’a çıkan ilk Türk unvanını almıştır.

Dhaulagiri Dağı, Himalayalar

Dhaulagiri Dağı

Dhaulagiri Dağı, Himalayalar dünyadaki en yüksek 7. dağdır, 8167 metre yüksekliği bulunur. Bu dağ buzulları ile ün yapmıştır.

Manaslu Dağı, Himayalar

Manaslu Dağı

Manaslu Dağı, Himayalar dünyadaki en yüksek 8. dağdır, 8164 metre yüksekliği bulunur. 1972 senesinde dağa tırmanan dağcıların kamp bölgelerine çığ düşmüş ve 15 tane dağcı hayatını kaybetmiştir. Manaslu Dağı, Himayalar’a ilk kez 1956 yılında Gyalzen Norbu ve Toshio Imanishi tırmanmıştır.

Nanga Parbat Dağı, Himalayalar

Nanga Parbat Dağı

Nanga Parbat Dağı, Himalayalar dünyadaki en yüksek 9. dağdır, 8126 metre yüksekliği bulunur. Tırmanması en zor olan dağlar içinde yer alır, bu dağa ilk kez 1953 yılında Hermann Buhl tarafından tırmanılmıştır.

Annapurna I, Himalayalar

Annapurna I Dağı

Annapurna I, Himalayalar dünyadaki en yüksek 10. dağdır, 8091 metre yüksekliği bulunur. 2014 yılında dağa tırmanan dağcılardan çığ ve kar felaketi yüzünden 43 tanesi hayatını kaybetmiştir. Bu dağcılardan sağ kurtulanların bir çoğunluğunun da uzuvlar kesilmiş ve donmuş olarak bulunmuştur. Annapurna I, Himalayalar’ın 6 tane zirve noktası bulunur.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!