Copyscape Nedir, Copyscape Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Copyscape, online yani çevrimiçi veri hırsızlığının tespit edilmesi amacıyla web üzerinde gelen bir çözümdür. Copyscape, web sitesinden içerik çalanların yanı sıra, izinsiz olarak kopyalanan içerikleri kapsayan sitelerin de tespit edilmesini sağlamaktadır. İçerik hırsızlığını engellemek amacıyla oluşturulan Copyscape, bunu gerçekleştirmek adına bazı özel algoritmalar kullanmaktadır. Copyscape yazılımı, herhangi bir web sitesinde yazılan metnin, pazarlama materyallerinin, bloğun ya da kişi için kıymetli olan herhangi bir çevrimiçi içeriğin farklı siteler dahilinde bulunup bulunmadığını, şayet içerik hırsızlığına maruz kalındıysa kişiye hangi sitelerin içeriklerinde bilgilerinin kopyalandığını sayfa adresleri ile birlikte vermektedir. Copyscape, web sitesi sahibini bu gibi durumlardan korumak amacıyla online telif hakkı koruma imkanı sunar.

Copyscape

Copyscape Nasıl Kullanılır?

Copyscape iki şekilde kullanılmaktadır; free yani ücretsiz kullanım olarak, kontrol edilmesi istenen sitenin adresi tüm internette taranır ve copyscape tarafından bulunan en iyi sonuçlar kullanıcıya gösterilir. Sonuç olarak gösterilen internet sitelerinden herhangi birisine tıklandığında, kullanıcıyı direkt olarak içerik ihlalinin gerçekleştirildiği yazıya götürür. Copyscape, yazıda içerik ihlalinin gerçekleştirildiği kelime veya cümleleri renkli olarak işaretler ve böylece görsel bir kolaylık da sağlar. Free (ücretsiz) kullanımın dezavantajı ise, kullanımda taranabilecek adres sayısının kısıtlı olmasıdır.

Copyscape Nedir

Copyscape’in ikinci kullanım şekli Premium yani ücretli olarak sağlanır. Web sitesini içerik hırsızlığından korumak amacıyla kesintisiz olarak veriler internet üzerinden taranır ve herhangi bir olumsuz durumda Copyscape’e kayıtlı olan e-posta adresine sonuçlar gönderilir. Çevrimdışı yani offline tarama için (word dosyası gibi) ücretli üyelik gerekmektedir.

Copyscape ve Google Arasındaki Bağlantı

Copyscape ve Google

Copyscape ve Google, içerik hırsızlığına karşı birlikte çalışmaktadırlar. Web sitesinde yayımlanan içeriklerin özgün olması, o sitenin kalitesi için çok önemli bir unsurdur. Google, içerik hırsızlığının olduğu web sitelerine karşı arama motoruna yönelik bir tedbir almıştır. Dünyanın en popüler arama motoru olan Google’ın içerik hırsızlığına karşı aldığı tedbir, arama cezaları olarak bilinir. Web sitesinde ne kadar fazla sayıda içerik kopyalanmışsa, o sitenin önceliği Google arama motoru tarafından düşürülür. Başka bir deyişle; içerik hırsızlığı yapan web siteleri, Google arama motorunda daha arka sayfalara gönderilir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!