Cami Halısı Neye Göre Seçilir?

Cami halısı, camilerin iç alanlarında kullanılan ve tabanı kaplayan eşyalardır. Bu halılar hem caminin düzenli ve temiz tutulması için hem de içerideki ortamın sıcak bir ortam olması ve insanların ayakkabısız bir şekilde rahatça camiye girip ibadet edebilmelerini sağlar. Camiye gelen kişiler cami halısı üzerinde uzun süre oturabilirler. Bu sebeple de seçilen halının kalitesi ve uzun yıllar kullanıma uygun olması gerekir. Cami halısı seçimi yaparken halının boyutu, halının modeli ve rengi, sahip olduğu desenler, halının temizlenebilme özellikleri, halının kullanışlı olması ve fiyatı da oldukça önemlidir.

Tüm bu parametreler cami halısı seçerken önemli olmakla beraber halının fonksiyonel olması da gerekir. Fonksiyonel olan halılar sadece taban kaplaması işine yaramayan aynı zamanda cami içerisinde safları belirleyen ya da belirli alanları birbirinden ayıran cami halılarıdır. Bunlara saflı halılar ya da çizgili halılar denilmektedir. Saflı cami halısı sık kullanılan bir cami halısı çeşidi olup kullanıldığı yerde oldukça pratiklik sağlayan bir modeldir. Göbekli cami halısı ise daha çok iç duvarları özenle tasarlanmış ve mimari olarak da değeri olan büyük camiler için kullanılabilen bir modeldir. Göbekli cami halıları görsel olarak etkileyici olan halılarken saflı cami halıları ise özellikle küçük olan ve yer sıkıntısı çekilen camilerde kullanılan bir halı tipidir.

Cami Halısı

Saflı Cami Halısı ve Avantajları

Saflı cami halısı kullanımı eski zamanlara dayanan bir halı türüdür. Bu halı türünde halı üzerinde desen yerine belirli bir kalınlıkta çizilmiş olan bantlar vardır. Bu bantlar aynı zamanda cami içinde sıraya geçen cemaatin kendiliğinden bir saf çizmesini sağlar. Çizilen saflar ise camide düzeni ve tertibi sağlamaktadır. Küçük camilerde kullanılan saflı cami halısı içerde daha fazla kişinin ibadet edebilmesini sağlamaktadır. Saflı cami halıları aynı zamanda eğer cami iç duvarları çok renkli ve desenli bir mimariye sahip ise de daha fazla göz yormaması için tercih edilebilir.

Cami Halısı Neye Göre Seçilir?

Saflı halılarda hemen hemen tüm renkler mevcuttur. Genelde camilerde temizlik kaygısından dolayı beyaz, krem rengi ya da sarı gibi renklere fazla yer verilmez. Bu sebeple de koyu mavi, koyu yeşil, koyu sarı, koyu kırmızı ve kahverengi tonları camilerde kullanılır. Cami halısı olarak akla gelen halılardan bir diğeri de desenli olarak adlandırılan göbekli cami halısı modelleridir.

Göbekli Cami Halısı ve Avantajları

Bazı camilerde iç alan çok büyüktür ve düz renk olan saflı cami halıları iç alanı fazla kapatır ve daraltır. Bu sebeple de hem görüntü açısından hem de iç alanda uyum olması ve camiye gelen kişilere güzel bir izlenim vermesi için göbekli cami halısı modelleri tercih edilebilir. Camiye gelen kişiler ibadet etmeye gelirler mutlaka bulundukları ortamdan huzur ve mutluluk duymalıdırlar.

Göbekli Cami Halısı

Bu durumu sağlamak için ise halılar önemli bir araçtır. Çünkü cami halısı taban alanını boydan boya kaplar ve insanlar içeri girdiği andan itibaren cami halısına dikkat eder. Göbekli cami halısı modellerinde halı merkezine yerleştirilmiş olan büyükçe bir desen hem estetik açıdan güzel görünür hem de yukarıdan yapılan aydınlatmalar yardımı ile mekanı olduğundan daha da büyük gösterir.

Saflı Cami Halısı

Desenli cami halılarında birbirinden farklı otantik desenler mevcuttur. Bu desenler tek renk olabileceği gibi karışık renkli halde de tasarlanmış ve halı ortasına yerleştirilmiş olabilirler. Halınız zemin rengi ise genelde göbekte bulunan renge zıt olarak seçilir. Cami halıları ister saflı modellerden istenirse de göbekli modellerden seçilsin, mutlaka taban alanına göre alınmalıdır. http://www.celebizadehali.com/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Cami Halısı Nasıl Üretilir?

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!