Bob Marley Kimdir?

Kimi insanlar vardır’ki koca dünya üzerinde sürdürdükleri kısacık hayatına dünyaları sığdıracak ve yaptıkları işlerle yıllar boyu adından söz ettirirler. Kişilik ya da davranışları ile değil de insanlığa sundukları eserleri her zaman ön planda kalır. Bu insanlardan biri de reggae müziğin efsanevi isimlerinden Bob Marley' dir. Müziğe duyduğu ilgi ilgiden öte bir aşka dönüşmüş olan sanatçının 36 yıl süren kısacık hayatında birçok konser, albüm ve plak ile süslenmiştir.  Yardıma ihtiyacı olan insanlara verdiği destekle adını sıkça duyduğumuz sanatçı bu anlamda tüm hayranları tarafından takdir edilmiş ve desteklenmiştir. Yazdığı beste ve eşsiz sözlerle müzik severleri kendine hayran bırakan sanatçının yapmış olduğu şarkılar tazeliğini yitirmeden hala dillerde telaffuz edilmeye devam ediyor. Ölümünden çok uzun yıllar geçse de dünya genelinde çok fazla bir hayran kitlesi bulunmaya devam etmektedir.  

Bob Marley'nin Çocukluğu ve Yaşamı

Bob Marley dünya malına ve paraya çok fazla değer vermeyen manevi değerlere karşı olan bağlılığı ve mütevazı kişiliği ile bilinir. Bu anlamda oğlu Ziggy’e ‘’para hayatı satın alamaz’’ diye özlü nasihatlerde bulunarak kişiliğini ortaya sermektedir. Jamaika’ ya özgü olan reggae müzik kültürünü kendi yorumu ile tüm dünya da ilgi uyandıran ve uluslar arası bir müzik türüne gelmesini sağlayan Bob Marley Rasta dini kurallarına inanan ve uygulayan bir sanatçı olarak biliniyor. Söz yazarı, besteci ve yorumcu olarak birçok organizasyona imza atan sanatçı reggae müziğin kralı olarak biliniyor. 1945 yılının 6 Şubatında Jameica da dünyaya gelen Bob Marley in asıl adı ise Robert Nesta Bob Marley'dir. 80'li yılların henüz başında dünya ya gözlerini yuman sanatçı yüz otuzdan fazla plak yapmış ve yüzlerce şarkıya müzik severlerin gönlünde hayat bulmasını sağlamıştır. Bu anlamda bedenen ölmüş olsa da reggae müzik severlerin gönüllerinde halen yaşam bulmaya devam etmektedir. Henüz beş yaşında iken ailesi ile beraber kingston a taşınarak Bunny Livingston ve ailesi ile beraber yaşama devam eden ünlü sanatçı müzik hayatı boyunca da bunny ile beraber çalışmalarını sürdürmüştür.

Bob Marley

Yıllar sonra Almanya da hayatını devam ettirme kararı alan Bob Marley burada evlenerek ziggy adında bir erkek çocuk ile de evliliğini taçlandırmıştır. Afrika da sefalet içerisinde yaşan yoksul insanlar için 19778 yılında kendi bestelediği şarkılarla destek olan sanatçı dünya genelinde takdir toplamış ve birleşmiş milletler tarafından barış madalyası ile ödüllendirilmiştir. Müzik ile gördüğü ilgiyi hayata bakış açısı ile sevgiye dönüştüren Bob marley; bu anlamda Jamaika da yardım konserleri vermeyi sürdürmüştür. Dünya genelinde çokta mensubu olmayan ve tanınmayan Rastafarianizm dinine gönül bağlayan sanatçı bu dinin geleneklerine bağlılığı ile bilinir. Rastafarianizm eski Etiyopya topraklarında yaşanan bir inanç kültürüdür.  Sanatçının saç modeli ve rasta yapması bu dine ait bir kültür göstergesidir. Günümüzde dreaslock olarak da bilinen bu saç modası halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Jameika da Merit ödülü almaya layık bulunan sanatçı ödülünü alamadan dünya ya veda etmiştir.

Bob Marley ve Müzik

Avrupa genelinde birçok konsere imza atan Bob Marley kısa zaman içerisinde hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olmuştur. Müzik hayatına 1972 de Catch A Fire Albümü ile giriş yapan sançtı bundan bir yıl sonra Burnin adlı albümü ile müzik severlerin ilgi odağı olmuştur. 1975 senesinde Live ve Natty Dread albümlerini peş peşe piyasaya sürerek Müzik severlere beklenen sanatçı imajını benimsetmiş oldu. Sosyal yaşamın karmaşasını ve politik unsurların hayata olan etkilerini şarkılarına konu eden sanatçı Stand Up, Get Up No Woman ve No Cry gibi şarkıları ile halen anılmaktadır.

The Wailers grubuna katılarak amatör müzik ruhundan sıyrılan Bob Marley Profesyonel ruha bu grup sayesinde adın atmıştır. Simmer Down şarkısı ile grubun adını duyuran sançtı yakın arkadaşları Peter Tosh ve Bunny ile birlikte sahne almıştır. Müzik yaşamı boyunca birçok gruba yol gösteren sançtı The ı-Threes adlı üç bayandan oluşan ve Regga müzik kültürünü temsil eden bir grubu müzik dünyasına tanıttı grup üyelerinden birisi sanatçıyı müzik ansiklopedisi olarak nitelendirmişti. Çalıştığı her grup ve solo albümlerinde Reggaeyi  Dünyaya tanıtma gayesi olan sanatçı bu anlamda müthiş bir başarı sergilemiştir. Bestelediği şarkıların içeriği son derece basit olsa da taşıdığı politik anlamlar sayesinde insanların ilgi duymasını sağlamıştır.

1977 yılında futbol oynarken ayağından yaralanan sanatçı bu yara nedeni ile deri kanseri olduğunu öğrenmiştir. Parmağının kesilmesi ile iyileşebilme umudu olmasına rağmen bu operasyona karşı çıkan sanatçı ilaçlı tedavi yöntemini tercih etmiştir. Bunun öncelikli sebebi ise inanmakta olduğu dinin kurallarına göre bedenin mezara tek parça olarak girmesi gerektiğidir. 1981 Yılın da Almanya da durumu giderek ağırlaşan sanatçı kendi ülkesine giderek son günlerini orada geçirmek istedi. Uçakla ülkesine doğru yola çıkan ünlü sanatçı Miami yakınlarında fenalaştı ve Miami de Cedars of Lebanon hastanesine kaldırıldı yapılan tüm müdahalelere rağmen Bob Marley 11 Mayıs 1981 yılında henüz 36 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Bob marleyin ünlü olan sözleri içinde;

  • Dünyanın en güzel ritmi, onun: senin için çarpan kalbidir.
  • Bakmayın insanların “beni çok sevecek birini arıyorum” demesine. Büyük bir sevgiye maruz kalınca hepsi kaçacak delik arıyor.
  • Aslında tek sorunumuz; henüz onunla tanışalı bir kaç gün olmuşken ona seni seviyorum, diyebiliyor olmamızdır.
  • Hayatımda kimse yok; ama sorun değil. Çünkü sen aşkı basitleştirenlerden birisin, bense yalnızlığın hakkını verenlerden.
  • Kurtarın kendinizi zihinsel kölelikten kendimizden başka kimse özgür kılamaz aklımızı korkmayın atom enerjisinden falan hiçbir şey durduramaz zamanı çünkü.
  • Eğer sevmediğin kişilerin yüzüne bakmak zorundaysan ve istesende kaçamıyorsan; gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun demektir.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın!